KAKO NAJ BI SE VÊDLI IN ČESA NAJ NE BI POČELI

Srečanje in pozdrav

Prvi pozdrav je formalen in zadržan. Če koga srečamo prvič, je najbolj pogost pozdrav stisk roke in prijazen nasmešek. Običajno se medtem gledamo v oči. Samo tesni prijatelji in družina dobijo na lice dva poljuba. Naslavljanje z imeni se uporablja samo znotraj prijateljev in družine, medtem ko druge nagovarjamo z vljudnostnimi nazivi »Gospa«, »Gospodična« ali »Gospod«. Če osebo nagovorite imensko, brez privolitve le-te, se to pojmuje kot nevljudno in neprimerno.

Bonton pri obdarovanju

Slovenci si izmenjujejo darila znotraj družine in s tesnimi prijatelji, in sicer za božič in za rojstne dneve. Pravoslavni običajno praznujejo tudi svoj god (dan rojstva svetnika, po katerem so poimenovani). V ozadju moramo imeti misel, da je namen pomembnejši kot darilo. Če smo povabljeni na večerjo, je vljudno, da gostiteljici prinesemo šopek rož in gostitelju steklenico vina. Darila se zavijejo v poljubne barve in se takoj po prejemu tudi odprejo.

Bonton pri mizi

Če ste povabljeni na dom: bodite točni ali pridite pet minut po dogovorjenem času, saj s tem izkažemo odraz spoštovanja do gostitelja. Pričakuje se, da smo oblečeni konzervativno ali tako, kot bi bili oblečeni tudi v pisarni. Običajno svoje čevlje pustimo pred vrati. Večina gostiteljev svojim gostom takoj ponudi hišne copate. Slovenci se nagibajo k temu, da ločujejo zasebno in javno življenje. Zato se poskušamo izogibati poslovnim diskusijam. Lahko pričakujemo kakšno osvežilno pijačo, tudi če nismo bili povabljeni na obrok. Značilno je, da gostitelj svoje goste ob odhodu pospremi do avta.

VAJE OB NAVZOČNOSTI UČITELJA (PRÄSENZÜBUNGEN)

1. Preberite ali poslušajte besedilo.
    Lesen Sie oder hören Sie sich den Text an.
  2. Navedite vzorce pozdravov.
    Nennen Sie Grußformeln.
  3. Ali lahko opredelimo jasno prepoznavne komunikacijske vzorce?
    Kann man  klar erkennbare Kommunikationsmuster zuordnen?
  4. Opišite komunikacijske vzorce v povezavi z komunikacijskim ciljem.
    Beschreiben Sie die jeweiligen Kommuniktionsmuster im Zusammenhang mit dem jeweiligen Kommunkationsziel.
  5. Oblikujte kratek povzetek najpomembnejših izjav besedila.
    Verfassen Sie eine kurze Zusammenfassung der wichtigsten Aussagen des Textes..
  6. Opredelite posamezne smiselne enote!
    Trennen Sie selbständige Sinneinheiten voneinander ab!
  7. Sami uprizorite pogovor o bzorcih zasebne komunikacije med Slovenci.
    Inszinieren Sie selbst ein Gespräch über das Wesen der privaten Kommunikation unter den Slowenen!
  8. Primerjajte  lastnosti Slovencev s tistimi, ki so značilne za Nemce pri prvem srečanju, obdarovanju in pri mizi Navedite jezikovne, strokovne in kulturne razlike.
    Vergleichen Sie die Eigenschaften der Slowenen mit jenen der Deutschen beim ersten Treffen, beim Schenken und beiTisch,  und nennen Sie die sprachlichen, die fachlichen und die kulturellen Unterschiede!

SLUŠNO RAZUMEVANJE (HÖRVERSTEHEN)

1. Preberite besedilo in tvorite po njem dialog (pisno).
    Lesen Sie den Text und bilden daraus einen Dialog (schriftlich)!
  2. Tvorite dialog (ustno) s sošolci ali z učiteljem na temo Vedenje Slovencev v zasebnem življenju.
    Bilden Sie einen Dialog (mündlich) mit Mitschülern oder dem Lahrer zum Thema Die Slowenen und ihre typischen Verhaltensregeln im Privatleben.
  3.  Predstavite tipične kulturno-socialne lastnosti Slovencev.
    Stellen Sie typische sozio- kulturelle Eigenschaften der Slowenen vor.